INFORMAČNÍ PORTÁL

Křižovatka informací, kontaktů a šancí pro vás
 


ÚvodPříspěvky a důchodySlužbyPomůckyVzděláváníPracovní uplatněníBariéryOrganizaceVolný časPraktické informace a formuláře

Informace:Kontakty:verze pro tisk

Kompenzační pomůcky


Invalidní vozíky


Vozíky lze rozdělit do dvou skupin - mechanické a elektrické. Na elektrický vozík má zpravidla nárok člověk, který má výrazně omezenou hybnost horních končetin. Při vyřizování formalit k jeho získání, je třeba podstoupit řadu testů, mimo jiné i psychologické.
Po vybrání vozíku vám jej předepíše na tzv. Poukaz odborný lékař - rehabilitační lékař, neurolog nebo ortoped. Na jeden vozík vám může být vypsáno i několik poukazů na jednotlivé části vozíku. O přidělení invalidního vozíku od zdravotní pojišťovny lze žádat 1x za 5 let, pokud se jedná o mechanický vozík, popř. 1x za 7 let, pokud se jedná o vozík elektrický. I proto je důležitý zmiňovaný pečlivý výběr, protože pokud si zvolíte vozík, který po čase přestane vyhovovat, další vám zdravotní pojišťovna uhradí nejdříve po 5 letech (popř. 7 letech). Pouze v závažných případech, kdy lékař potvrdí, že došlo ke změně zdravotního stavu a současná pomůcka poškozuje vaše zdraví, může pojišťovna přistoupit na výměnu pomůcky.
Správná volba invalidního vozíku je důležitá především proto, že pokud by vám vozík "neseděl", může to hodně znepříjemnit váš každodenní život a také negativně ovlivnit zdravotní stav. Výběr vozíku je proto dobré nechat až na dobu, kdy budete na pobytu v rehabilitačním ústavu a váš zdravotní stav bude stabilizován.
Prodejem pomůcek se zabývá řada firem. Vždy je dobré nechat si předložit nabídku více firem, nespěchat a hlavně si vozíky vyzkoušet. A to nejen v místnosti, ale také v terénu, kde jsou překážky. Dále si ujasněte, zda vámi zvolený vozík plně hradí zdravotní pojišťovna nebo jestli máte počítat s doplatkem.

Oprava vozíků
Pokud potřebujete vozík opravit, je nejprve nutné zavolat firmu, od které vozík máte. Jejich pracovník zjistí závadu a provede kalkulaci opravy. Dále je třeba získat poukaz na opravu od lékaře, který vám předepsal vozík. Poukaz potom putuje k reviznímu lékaři vaší zdravotní pojišťovny. Po jeho schválení můžete opět volat servisní firmu. To vše zabere spoustu času a vy jste zatím bez funkčního vozíku. Navíc je zákonem určeno, že hradíte 10% z částky za opravu.

Informace o firmách, u kterých můžete vozík vybírat najdete zde .

zpět

Plošiny, schodolezy


Tyto pomůcky jsou finančně poměrně náročné a nehradí je zdravotní pojišťovna. Od 1.1.2012 jsou schodišťové plošiny a schodolezy (+ stropní zvedací systémy) poskytovány krajskými pobočkami Úřadu práce na základě smlouvy o výpůjčce podle občanského zákoníku osobě starší 3 let, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí uvedenou. v bodě a), b) nebo d) - i). O výpůjčce s vámi krajská pobočka Úřadu práce sepíše smlouvu, součástí této smlouvy je ujednání o vaší povinnosti zajistit řádnou instalaci a provoz pomůcky a hradit náklady na údržbu, opravy a revize pomůcky. Jestliže nemáte dostatek finančních prostředků k úhradě instalace zvláštní pomůcky, může vám krajská pobočka Úřadu práce poskytnout příspěvek na instalaci pomůcky; minimální spoluúčast na úhradě instalace pomůcky je však 1 000,- Kč.

Informace o firmách, u kterých můžete vybírat, najdete text odkazu .

zpět

Antidekubitní pomůcky


Předcházení dekubitům (proleženinám) je velmi důležité, jejich léčení trvá velmi dlouho. Výrobci dnes nabízejí podložky s různou náplní, můžete zvolit i antidekubitní matraci.
Informace o firmách, u kterých můžete vybírat, najdete zde.

zpět

Zvedáky


Zvedáky jsou pomůcky, které usnadní péči lidem, kteří vám pomáhají a vám usnadní přesun, např. do vany, po bytě apod.
Informace o firmách, u kterých můžete zvedáky vybírat, najdete zde .

zpět

Sanitární program


Sanitární program v sobě zahrnuje vhodné vybavení koupelen a WC, tak abyste byli co nejvíce soběstační.
Informace o firmách, u kterých můžete vybírat, najdete zde.

zpět

Inkontinence


I tento nepříjemný problém je dnes možné eliminovat vhodnými a kvalitními pomůckami.
Informace o firmách, u kterých je můžete vybírat, najdetezde.

zpět

Elektrické tříkolky a skútry


Tato vozítka vám umožní poměrně rychlý a samostatný přesun, výlet do přírody, cesty za nákupy....
Informace o firmách, u kterých můžete vybírat najdete zde.

zpět

Pomůcky pro komunikaci


Komunikace se zdravotně postiženým člověkem může být někdy ztížená jako následek postižení. Dnešní technika vám tento problém může pomoci překonat, např. ovládáním počítače ústy, nejnověji i očima.
Informace o firmách, u kterých můžete vybírat, najdete zde.

zpět

Rehabilitační přístroje


Intenzivní a soustavná rehabilitace je velmi důležitá. V současné době existuje již několik firem, které dodávají speciální rehabilitační přístoje, tyto pomůcky jsou však velmi nákladné a v současné době na ně bohužel nelze získat od státu žádný příspěvek.
Pokud máte o tyto přístroje zájem, můžete nalézt kontakty na jejich výrobce zde.

zpět

Pomůcky pro děti


Používání kvalitních pomůcek je samozřejmě velmi důležité i u dětí, u nichž to může pozitivně ovlivnit další vývoj.
Informace o firmách, u kterých je můžete vybírat, najdete zde.

zpět

Ostatní pomůcky


Jedná so o nejrůznější drobné pomůcky a doplňky pomůcek, které vám mohou usnadnit život, např. pogumované obruče, rukavice pro vozíčkáře, polohovatelná lůžka..........
Informace o firmách, u kterých můžete vybírat najdetezde.

zpět